Przejdź do treści

Akademia PFR dla Miast

Akademia PFR dla Miast

Właściciel programu Polski Fundusz Rozwoju S.A.
Tematyka Innowacje i akceleracja; Edukacja i rozwój
Dla kogo Samorządy

Przeprowadzona przez dwie edycje jako Akademia Miast Przyszłości, a od 2024 roku jako Akademia PFR dla Miast. Jest to program strategicznego wsparcia skierowany do osób pracujących w urzędach średniej wielkości miast (między 5 a 100 tysięcy mieszkańców).

Jego celem jest przygotowanie samorządowców do budowania miasta świadomego swojej sytuacji, umiejącego wykorzystywać istniejący potencjał i gotowego sprostać nowym wyzwaniom.  

Każda edycja opiera się na indywidualnie przygotowanym harmonogramie, z zaplanowanymi działaniami, które mają za zadanie umożliwić jak najlepsze poszerzenie wiedzy z zakresu radzenia sobie z miejskimi wyzwaniami przyszłości. 

Dlaczego warto wziąć udział?

cast_for_education
Zdobędziesz przekrojową wiedzę związaną z tematyką rozwoju miast
architecture
Poznasz narzędzie usprawniające zarządzanie miastem
description
Zyskasz szansę na zdobycie certyfikatu
location_city
Dostrzeżesz nowe perspektywy inwestycyjne w Twoim mieście

Sprawdź, jak przebiegały poprzednie edycje

Akademia Miast Przyszłości II

Tematem przewodnim II edycji Akademii była zielona transformacja

Uczestnicy poszerzali swoje kwalifikacje w ramach czterech ścieżek:

  • wiedzy,
  • networkingu,
  • projektowej,
  • kompetencyjnej.

Zwycięskie Miasta

Niemal 60 reprezentantów z 30 średniej wielkości miast przez 4 miesiące pracowało przy wsparciu ekspertów nad konkretnymi projektami w tym obszarze. Spośród nich Jury wyróżniło trzy najciekawsze rozwiązania, które stworzyli samorządowcy z Głogowa, Tarnowskich Gór i Zduńskiej Woli. Zwycięskie miasta miały niebywałą okazję wdrożyć swoje wizjonerskie rozwiązania przy pomocy ekspertów z PFR oraz miejskich aktywistów. Samorządowcy, którzy ukończyli program otrzymają Certyfikaty Eksperta Miast Przyszłości. 

Głogów

Został wyróżniony za projekt „Eko Głogów”, który ma na celu poprawę jakości powietrza w mieście przemysłowym poprzez powiększenie floty i infrastruktury dla autobusów elektrycznych oraz zasilanie m.in. zieloną energią z farmy fotowoltaicznej. 

Tarnowskie Góry

Opracowały projekt dekarbonizacji ciepłownictwa i systemu transportu publicznego w oparciu o zielony wodór i energię pozyskiwaną z farmy fotowoltaicznej. 

Zduńska Wola

Została doecniona za projekt „Mikrobiznes Nowej Generacji”, którego celem jest przyciągnięcie do miasta mikroprzedsiębiorców poprzez utworzenie systemu (wirtualnego hubu) z pakietem usług dla mikrofirm, które zdecydują się zarejestrować online swoją działalność w gminie. 

Akademia Miast Przyszłości I

Pierwsza odsłona projektu opierała się na sześciu modułach tematycznych

  • Nowoczesne zarządzanie miastem
  • Przedsiębiorczość
  • Mieszkańcy i jakość życia
  • Mobilność
  • Technologie
  • Energetyka i klimat

Zwycięskie Miasta

Po trzech miesiącach intensywnej pracy i poszerzania wiedzy w zakresie nowoczesnego zarządzania miastem Jury postanowiło wyróżnić i nagrodzić Zamość, Iławę i Rydułtowy za innowacyjne koncepcje o tematyce cyfryzacji i efektywności energetycznej. Zwycięskie miasta miały niebywałą okazję wdrożyć swoje wizjonerskie rozwiązania przy pomocy ekspertów z PFR oraz miejskich aktywistów. Dodatkowo wzięli udział w dedykowanym szkoleniu z metodyki Design Thinking. 

Rydułtowy

Został doceniony za stworzenie projektu karbonizacji odpadów, z których następnie powstanie biowęgiel. 

Iława

Opracowała rozwiązanie poprawiające efektywność energetyczną w obiektach użyteczności publicznej. 

Zamość

Został doceniony za pomysł stworzenia pakietu usług cyfrowych dla mieszkańców, które pozwolą na szybkie załatwienie codziennych spraw administracyjnych online. 

Wypełnij formularz, aby wrazić chęć współpracy w ramach programu Akademii PFR dla Miast.

Zostań partnerem Akademii PFR dla Miast

Właściciel programu